Fenntarthatósági Témahét (2023.04.27-28.)

„Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet!"
                                                                            (Bethlen Gábor 1580-1629)

A 2023-as Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái a 2023-as tanévben: a biodiverzitás, a fenntartható értékek és az energia. Ezek mellett a hulladék, mint állandó téma is megjelent.

Minden tanórán igyekeztünk becsempészni kisebb-nagyobb részben feladatokat, amelyekkel felhívtuk iskolánk tanulóinak a figyelmét a fenntarthatóság fogalmára és a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontok összefüggéseire. A diákok megismerhették, hogy a mindennapi életükben, a közvetlen környezetükben található pozitív példák segítségével hogyan tehetnek ők is a fenntarthatóbb jövőért. Az oktatás során a környezetvédelmet nagyban kihangsúlyoztuk.

Olyan feladatokat állítottak össze erre a napra a kollégák, amelyek elősegítik a fenntartható fejlődésre nevelést, valamint az ökológiai tudatosság és a környezetbarát gyakorlatok terjesztését a mindennapokban. A pedagógusok, diákok közösen dolgoztak, cselekedtek ezen, a jövő generációi felelősségteljesebb és fenntarthatóbb társadalomért.

Felhívtuk a tanulók figyelmét a felelősségteljes döntéshozatalra a vásárlás, étkezés és egyéb hétköznapi tevékenységek során. Megbeszéltük, hogyan válasszanak környezetbarát termékeket, hogyan csökkentsék a hulladéktermelést és mérsékeljék az ökológiai lábnyomukat.

A projekt során megismertettük a biodiverzitás fogalmával, az ezt veszélyeztető jelenségekkel is a kisdiákokat. Felhívtuk a tanulók figyelmét a méhek kipusztulásának veszélyére. A méhek  fontos szerepet töltenek be a növények beporzásában. Méhészt hívtunk iskolánkban, aki egy érdekes előadást, bemutatást tartott a méhek életéről, fontosságáról. Méhbábú készítésével is hozzájárultunk ahhoz, hogy ez az ismeret még inkább elmélyüljön a tanulóknál. Segítségével felhívtuk a többi gyerek figyelmét is a probléma fontosságára, és annak megoldására.

Iskolánk kertjében minden osztály tevékenyen dolgozott ezen a héten. Voltak, akik a virágoskertet gondozták, voltak, akik a tavaszi magokat vetették el, illetve akik gazoltak, öntöztek. Ezzel is hozzájárulva iskolánk biokertjének gondozásához, ápolásához. ÖKO munkaközösségvezetőként először megismertettem a gyerekekkel a biokert ismérveit, szükséges feltételeit, beszéltem a növénytársításokról, a komposztálás fontosságáról és lehetőségeiről, illetve a természetes növényvédelemről. Ezek után pedig a kollégákkal karöltve elvégeztük a kerti munkálatokat.

Megegyeztünk abban, hogy ha figyelmesen, gondosan ápoljuk a közös kertünket, akkor évről-évre újabb tapasztalatokkal gazdagodhatunk és egyre bőségesebb termésünk lesz

Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg

Tags: