Fenntarthatósági témahét 2019

Paksi kirándulás

 A paksi atomerőmű Magyarország egyetlen atomerőműve, amelybe a fenntarthatósági témahetünkön (2019. március 20-án) 34 diákkal látogatást tettünk. Építését 1966-ban határozták el, majd 1969 és 1987 között épült meg a 4 reaktor Pakson. Az alapkiépítéskor 1760 MW-os létesítmény napjainkban 2000 MW teljesítményű, 2014-ben Magyarország áramtermelésének 53,6%-át adta. Az erőmű 100%-ban az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. tulajdona.Az atomerőmű építése a nagy tapasztalatokkal rendelkező Szovjetunió közreműködésével történt.Először az 1995-ben megnyílt Tájékoztató és Látogatóközpontot tekintettük meg. Az itt látható interaktív, ember- és természetközpontú kiállítás az atomenergiát a hétköznapok világában helyezi el, könnyen értelmezhető, játékos panelek, ábrák és makettek segítségével.

Ezután az Atomenergetikai Múzeumot néztük meg. Az Európában egyedülálló, 2010-től országos szakmúzeumként működő, 2000 négyzetméteres kiállítóterében a látogatók testközelből is megismerkedhetnek számos, az atomerőműben rendszeresített berendezéssel, kipróbálhatják, hogyan működik a sugárkapu vagy a csavarhúzógép.

Érdekes kísérleteket láthattunk:

Az atomerőmű építéséhez szükséges anyagokat és eszközöket közúton, vasúton, valamint vízi úton tervezték szállítani. Különösen fontos volt azon berendezések szállítási útvonaláról gondoskodni, amelyek szállítása súlyuk és terjedelmük miatt közúton és vasúton nem volt lehetséges. Erre szolgált a vízi út. A hajóról leemelt 4 tartályt egy különleges trélerre rakták, amely előtt és mögött egy-egy Faun vontatójármű állt. Ezt a több mint egyenként 200 tonnás tömeget kellett elszállítani a közel másfél kilométerre lévő reaktorcsarnokba. A vontató német és amerikai kooperációban készült Detroitban 1976-ban. A Paksi Atomerőmű 1977-ben vásárolta meg.

Az üzem területére sajnos nem mehettünk be, mert a tanulók életkora nem érte el a 16 életévet.

Néhány érdekes műtárgy:

 Pille (Ma is használják a dózismérőt a NASA-nál.)

 Ügyeletes mérnöki telefon (217 ezer Ft volt amikor az átlagfizetés 13 ezer Ft volt.)

 Sémafal (Épülő blokkok működését mutatták be a látogatóknak 1979-ben.)


Szennyvíztelep látogatása, Dávod

2019.03.21-én ismét kerékpártúrát szerveztünk a Dávodi Forrás Általános Iskola gyermekei részére.

Ezzen a napon a dávodi szennyvíztelepre látogattunk el. Rendkívül részletes bemutatót tartott számunkra Mezei Sándor. Megnéztük az ülepítőket, minden gépészeti helyiséget. Sándor elmondta a folyamatát a szennyvíz tisztításának, hogy hogyan jut el a folyamat végén a Ferenc- csatornába a már megtisztított szennyvíz. A legutolsó szűrőként a csatorna előtt van egy UV- szűrő rendszer, ami a maradék baktériumot is végleg elpusztítja a vízből.

A gyerekek nagy érdeklődéssel figyelték az előadó minden egyes szavát. Úgy gondolom, hogy fontos, hogy a gyermekek is tisztában legyenek a szennyvíztisztítás folyamatával.

Jövőre egy másik korosztállyal ismét meglátogatjuk a telephelyet.

Hiezlné Erdődi Erika, Sirokné Miklósa Eszter


Látogatás a vízmű telepen, Dávod

A 2019.03.20.-i napon kerékpártúrát szerveztünk a felső tagozatosokkal. Meglátogattuk Dávodon a helyi kistérségi vízmű telephelyét. Varga Árpád előadást tartott a gyermekek részére arról, hogyan jut el a víz a föld mélyéről (50-60 méterről) az otthoni vízcsapokhoz. Megmutatta azokat a tartályokat, csöveket, szűrőberendezéseket, amelyek biztonságosan megszűrik és tárolják a vizet. Elmondta, hogy milyen egyéb vegyszereket tesznek még a tisztítás folyamán a rendszerbe. Brazil homokot használnak fel a szűréshez, amely már önmagában is elegendő lenne, de mivel nagyon drága, ezért csak felesben alkalmazzák, kiegészítve más anyaggal.

Az út során ügyeltünk a biztonságos közlekedésre is. Mindenki kapott láthatósági mellényt.

Hazafelé megálltunk pihenni egyet a dávodi játszótéren, ahol mindenki felszabadultan élvezte ezt a szép tavaszi időjárást.

Élményekkel tértünk haza. Jövőre másik tanulócsoporttal tesszük meg ezt az utat.

Hiezlné Erdődi Erika
Király Melinda
Király István


TE SZEDD!

A Dávodi Forrás Általános Iskola tanulói és nevelői a korábbi évekhez hasonlóan 2019.03.22-én részt vettek az Országos TE SZEDD! önkéntes szemétszedési programban. A szemétszedés Dávod bel- és külterületén folyt előzetes baleset- és munkavédelmi oktatással. A felső tagozat láthatósági mellényekben az 51-es számú főút mentén gyűjtötték zsákokba a szemetet, a kisebb diákok a falu belterületén. A megtelt zsákokat az önkormányzat segítségével szállították az Polgármesteri Hivatal udvarába. Az időjárás kedvező volt számunkra, mindenki lelkesen várta, hogy megtisztítsa az eldobott hulladékoktól a települést. A gyerekek nagy meglepetésére rengeteg kidobott ruha, cigarettacsikk, fém doboz és palack gyűlt össze.

A továbbiakban is szívesen csatlakozik iskolánk a programhoz.


HAPPY-hét az iskolánkban

Az idei évbenismét megrendeztük iskolánkban a HAPPY-hét keretében a vízfogyasztás népszerűsítését. Minden osztályban a tanórák menetében kiemeltük a víz jelentőségét. A tanórákon plakátok segítségével beszélgettek a gyerekek az emberi testről, annak vízháztartásáról. Projektoros kivetítéssel szemléltették a nevelők, hogy mely italok egészségesek, illetve egészségtelenek. A cukros üdítők káros hatásait is megbeszélték, valamint azt is, hogy a testünk, hogyan veszít vizet napközben. Rácsodálkoztak arra, hogy a testünk 60%-a víz. Kiszámoltuk, hogy az életkoroknak megfelelően mennyi a napi vízszükségletünk. Az alsó tagozatban feladatlapokon keresztül beszéltek a témáról. Felső tagozatban pedig bemutató segítségével.

Sikeres volt a témahét, mivel másnap már láttuk, hogy a tanulók vizet hoztak otthonról a kulacsukban.

Hiezlné Erdődi Erika, ÖKO munkaközösség vezető


A víz világnapjára készült bemutató letölthető változata

Az ikonra kattintva letölthető PowerPoint (pptx) formátumban
Az ikonra kattintva letölthető PDF formátumban