Téli madáretetés

2019 tél

Iskolánkban hagyomány, hogy a téli hónapokban folyamatosan ellátjuk a madarakat eleséggel. Fontos számunkra az élőközösség fenntartása. A madarak nagyon hasznos állatok, mert elpusztítják a levéltetveket, kullancsokat. Mindennapi életünket is szebbé teszik a látványukkal, valamint csengő- bongó csiripelésükkel. A kihelyezett madáretetőket feltöltöttük, valamint saját készítésű etetőket tettünk ki február elején az iskola udvarán levő fák ágaira.

Az idei évben wc-papír gurigákat bekentünk zsírral, amit meghempergettünk vegyes madáreleséggel. Ezután vastag fonállal átkötve felakasztottuk a fák ágaira. Az eleség sok finomságot tartalmazott: fekete napraforgót,csíkos napraforgót, búzát, árpát, sárga kölest, vörös kölest, cirkot, zabot, repcét.

Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg

Hiezlné Erdődi Erika, ÖKO munkaközösség vezető

Az igazi téli hideggel kezdődik a madáretetési szezon, ami eltart egészen a tavaszi fagyok végéig. Udvarra, kertbe, teraszra, vagy akár az ablakpárkányra kitett eleséggel sokat segíthetünk a téli táplálékszűke alatt, és közben meg is figyelhetjük a madarakat. Iskolánkban is fokozott figyelmet fordítottunk a madarak téli etetésére.

Madáretető szinte bármiből lehet, egy régi tálca, műanyagpalack, tejesdoboz vagy konzervdoboz is felhasználható - a madáretető elkészítésébe, feldíszítésébe a gyerekeket is bevonhatjuk, biztosan örömmel figyelik majd, hogy milyen madárvendégek keresik majd fel az együtt barkácsolt etetőt.

Cinkegolyót vagy madárkalácsot is készíthetünk, például ha egyharmad arányban disznózsírt vagy mogyoróvajat összekeverünk kétharmadnyi magkeverékkel. Ezt formába nyomodhatjuk, és ha pár órára hűtőbe tesszük, utána a formából kivéve máris kirakhatjuk a madaraknak.

Köles, napraforgó bármilyen mennyiségben adható. A kisebb szemű fekete napraforgómag a fő kedvenc, a csíkos héjú kicsit nagyobb és nehezebb megtörniük a madaraknak. A napraforgómag héja viszont mindenképpen le fog hullani a madáretető környékén, ezért ne tegyük az etetőt olyan helyre, ahol ez a szemetelés bosszúságot okozhat.

A téli hidegben a madaraknak zsírokra is szüksége van, ezért az eleség bőven tartalmazhat zsírt, faggyút, olajos magvakat, például diót, földimogyorót vagy mogyoróvajat is. Növényi olajat, margarint, és a konyhában már használt sütőzsírt nem szabad adni!

A madarak szeretik a gyümölcsöket, az almát például egyszerűen fel lehet tűzni egy hegyesebb ágra vagy ki lehet lógatni egy cérnára fűzve, de aszalt gyümölcsöket is lehet kitenni.

Biztosítsunk vizet is! Ha huzamosabb ideig fagy van, akkor különösen fontos, hogy feltöltsük az itatót egy kis langyos vízzel.

Fontos az etetőt tisztán tartani. Az összegyűlt esővízben ázó romlott, erjedő eleségben elterjedhetnek a kórokozók, amik betegséget okozhatnak és élősködők is megjelenhetnek.

Ha a nagy hó betemette az etetőt, seperjük le a havat róla és a környéket is takarítsuk meg egy kicsit.