Határtalanul összetartozunk - Dávodtól-Máréfalváig 2017-ben is


Határtalanul1.nap (2018. május 23.)
A kora reggeli indulás után az első nagyobb megállónk Békéscsabán volt, ahonnan a pihenő után indultunk tovább Méhkerék felé. A határ átlépése után Nagyszalontán a Csonka toronyban tekintettünk meg egy nagyon érdekes kiállítást Arany Jánosról, majd szobránál koszorút helyeztünk el, és elszavaltuk egy költeményét.
Utunkat, Király-hágó felé vettük, mely Erdély nyugati kapuja, a történelemben óriási szerepe volt. A hágó a Sebes-Körös Völgyében fekszik, itt természettudományos ismereteink gyarapodtak, láthattuk a folyóvizek keletkezését, annak tulajdonságait, az ökoszisztémák kialakulását. A Tordai hasadék, amely a természeti szépségén túl a környezet vizsgálata miatt is nagyon érdekes (a karsztjelenségek és a szakaszjellegek megfigyelése) földrajzi ismereteinket gyarapította.
A tervezésnél a Parajdi sóbányát szerettük volna megnézni, de sajnos azt tapasztaltuk, hogy az idő nagyon előrehaladt és féltünk nem érünk oda időben, így a Tordai Sóbányát fedeztük fel. A bánya látogatóterének infrastruktúrája Európai Uniós támogatással újjászületett, belső csónakázó, panorámalift, óriáskerék, játszótér nagyon érdekes volt.
A kora esti órákban megérkeztünk Máréfalvára és elfoglaltuk a szállásunkat, megismerkedtünk a házigazdákkal és elfogyasztottuk az első közös vacsoránkat.
Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg.

2.nap (2018. május 24.)
Korán keltünk ezen a napon, hiszen a mi feladatunk volt a dagasztás! Nekigyürkőztünk és bedagasztottuk a mindennapit, közben megismerkedtünk a hozzávalókkal. Míg a kenyértésztánk kelt, addig idegenvezető segítségével a máréfalvi tájházzal és a székelykapuk díszítőművészetével ismerkedtünk. Mire megmásztuk a Kölik-barlangot, addigra kisült a finom, friss pityókás kenyér. Ezt követően meglátogattuk testvériskolánkat és átadtuk az ajándékainkat. Délutánra háziasszonyunk tejfölös lepénnyel várt bennünket, ami fantasztikusan finom volt.
Délután pedig ellátogattunk Székelyudvarhelyre, az Udvarhelyi-medence gazdasági és művelődési központjába. A megye második legnépesebb városa, Székelyföld történelmi, társadalom- és művelődéstörténeti központja, s évszázados hagyományokra visszatekintő székhelye.
Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg.

3.nap (2018. május 25.)
A legjobban várt programhoz értünk ezen a napon, hiszen ma kirándultunk el a Békás-szoroshoz. Az első megálló Szejkefürdő volt, Orbán Balázs sírja. A második Farkaslaka, Tamási Áron sírja, ahol szintén koszorút helyeztünk el. A Bucsin-tetőn keresztül vezetett utunk, így megálltunk egy kis időre a Kis-Küküllő eredésénél. Gyergyószentmiklóson csatlakozott hozzánk túravezetőnk, aki úgy ismeri a vidéket, mint a saját tenyerét. Innentől kezdve ő kalauzolt bennünket. A Pongrác-tető után izgatottan vártuk a nap csúcspontját, a Békás-szorost. Fantasztikus látványban és túrában volt részünk. A Gyilkos-tónál pedig megismerkedtünk a természeti és a monda szerinti kialakulással. Haza utunkon még egy kis időre megpihentünk a Zetelaki-víztározónál, ahol csodás képet készítettünk a felduzzasztott Küküllőről. A fárasztó nap után jólesett a finom vacsora.
Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg.

4.nap (2018. május 26.)
A mai nap a jótékonyságról és a lelki feltöltődésről szólt, a Máréfalvi Összefogás házába vittük először el az adományainkat, ahol Böjte Csaba pártfogoltjai élnek. A szívet melengető program után megálltunk egy borvíz forrásnál, ahol megkóstoltuk a föld mélyéről feltörő vizet. Tolvajos-tetőn megállva, koszorút helyeztünk el a Hármas keresztnél és megemlékeztünk a csíki katolikus ifjakról.
A Csíkszeredai Milleniumi templom különleges építészeti megoldásának megtekintése, a templom építésének ismertetője után a Csíki Székely Múzeumban a székely népviselet sokszínűségével ismerkedtünk meg. Csíksomlyón a Kegytemplom meglátogatása után felkerestük a Szent István Kollégium lakóit, akiknek átadjuk adományainkat. Csíksomlyón megismerkedünk a Mária szobor legendájával, majd felkapaszkodtunk a nyeregbe a csíksomlyói búcsú helyszínére. Este búcsúestet tartottunk, ahol kvíz feladatokat oldottunk meg, felelevenítve az eddig látottakat. Megköszöntük házigazdáinknak a szíves vendéglátást és néhány szép dallal köszöntük meg a méltán híres székely vendéglátást. Este pedig kürtős kalácsot sütöttünk a nap zárásaként.
Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg.

5.nap (2018. május 27.)
Elérkezett a búcsú reggele. Fájó szívvel köszöntünk el Róza mamától, Péter bácsitól, Pirótól és Erzsótól, akik elkísértek bennünket a buszig. Megígértük Nekik, hogy biztosan ellátogatunk még hozzájuk, sőt a családunkat is rábeszéljük egy csodás erdélyi túrára.
Induláskor már tudtuk, hogy a dévai felvonó sajnos nem működik, így programot módosítottunk és a Vajdahunyadi várat látogattuk meg, mely a reneszánsz építészet remekműve. Messziről megcsodáltuk magos Déva várát, és elmeséltük a balladai történetet.
Aradon volt az utolsó megállónk, a Magyar Golgota koszorúzása a kiszabadított szabadságszobornál. A Megbékélés parkjában a város nevének eredetéről, történetéről tartottunk kiselőadást. A hosszú úton hazafelé egymás szavába vágva soroltuk élményeinket.
Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg.